Pomáháme stavět moderní továrny

Compas > Aktuality > Pomáháme stavět moderní továrny

V rozhovoru s Petrem Koukolou, ředitelem společnosti Compas robotika, se dozvíte, jak pružně reagovat na současné dynamické potřeby trhu v oblasti výstavby moderních továren, kde digitalizace, automatizace, robotizace a technologie tvoří integrovaný celek.

Compas robotika se specializuje na dodávky výrobních a montážních linek, komplexních robotizovaných pracovišť, automatizovaných logistických systémů, balicích linek a paletizačních řešení. Compas automatizace se zaměřuje na automatizaci a digitalizaci výrobních procesů. Vynikáme v tom, že společně umíme do továren dodat komplexní řešení. S klientem provádíme analýzu požadavků a sestavujeme řešení na míru investora, s využitím námi připravených, konfigurovatelných řešení.

Silnou stránkou jsou také naše týmy. Firmy Compas mají vlastní vývoj, konstrukci, realizaci, montáž i servis a podporu. Jsme pro zákazníky partner, který pomáhá navrhnout celý výrobní proces a přemýšlí v souvislostech, v úzké spolupráci se specialisty klientů na výrobu a logistiku.

Výhodou Compas robotiky je, že je součástí skupiny firem Compas. Jak to funguje?

Compas robotika a Compas automatizace jsou dvě sesterské společnosti, které se doplňují. Compas automatizace je silný hráč v oblasti automatizace výrobních technologií, stejně jako i řízení výroby a digitalizace. Dodáváme výrobní informační systém COMES pro řízení a monitoring a vyhodnocování výroby v reálném čase, komplexní řešení MES/MOM. V Compas robotice řešíme oblast zaměřenou na náhradu ruční práce roboty, jednoúčelové stroje, výrobní a montážní linky, automatizovanou intralogistiku. Společně pak dokážeme dodat kompletní investiční celky. A to je v dnešní době obrovská výhoda, protože investor má jednoho partnera a jedno ucelené řešení.

Jaké trendy teď vidíte v oblasti automatizace a robotiky?

Obrovský důraz továrny kladou na flexibilitu a efektivitu. Snažíme se vždy vnímat potřeby zákazníka a navrhnout řešení plnící požadavky klientů. Řešení, která továrnám ušetří lidskou práci, místo a čas. Automatizované sklady, autonomní roboty, rychlá balení, to vše pomáhá reagovat na změny trhu a požadavky našich zákazníků. A do toho přichází stále se zvyšující tlak na digitální řízení výroby. Mít data, rozhodovat se rychle, optimalizovat. Compas tyto všechny technologie dokáže propojit s cílem snížení nákladů ve výrobě a interní logistice továren.

Kdo jsou typičtí zákazníci Compasu?

Jsou to především výrobní firmy, a to jak v sériových výrobních procesech (automotive, strojírenství, gumárenství, plastikářství), tak v procesech dávkových (potravinářství, chemie, farmacie a další). Umíme řešit investice od malých robotizovaných buněk až po rozsáhlé provozy. Investoři nás mohou oslovit i s požadavkem na pořízení nových linek pro závody, které se staví na zelené louce, kde jim pomáháme konzultacemi investiční koncepce výrobních technologií. U těchto projektů je naší velkou výhodou, že umíme konzultovat, navrhnout a dodat jak automatizaci, robotizaci, tak výrobní informační systém COMES.

Pojďme se tedy zaměřit na konkrétní oblasti, které řeší Compas robotika. Jednou z nich jsou automatizované sklady. Jaké jsou hlavní výhody automatizovaných skladů oproti tradičním skladovacím řešením?

Automatizované sklady nabízejí několik klíčových výhod oproti skladům tradičním. Za prvé, značně zvyšují efektivitu skladových operací, protože systémy automaticky zpracovávají informace, optimalizují skladový prostor a rychleji přemisťují zboží s úsporou manuálních manipulací. Za druhé, minimalizují lidské chyby, což vede k vyšší přesnosti a spolehlivosti. Dále mají schopnost sledovat a analyzovat skladová data v reálném čase, což umožňuje lepší rozhodování a plánování. Kromě toho automatizované sklady často vyžadují minimum pracovní síly, což snižuje provozní náklady a umožňuje továrnám přesunout uvolněné zaměstnance na složitější úkoly. Celkově tyto sklady zlepšují produktivitu, bezpečnost a flexibilitu, což je klíčové pro úspěšné reagování na potřeby trhu.

Jak se realizují projekty v rámci automatizovaných skladů?

Projekty zaměřené na automatizované sklady realizujeme ve spolupráci s partnery. Dodáváme automatizované sklady, balicí a paletizační centra a systémy automatizace intralogistických procesů s dopravníky, manipulačními roboty a mobilními roboty AMR/AGV.

Projekty, které realizujeme, zahrnují komplexní plánování a návrh automatizovaných systémů od počáteční analýzy až po finální implementaci. Spolupráce s partnery nám umožňuje nabídnout široké spektrum technologií, které jsou často přizpůsobeny specifickým potřebám každého zákazníka. Klíčovým prvkem je integrace různých technologií, jako jsou automatizované regálové systémy, robotizované manipulace a inteligentní řízení skladu, což zajišťuje maximální efektivitu a optimalizaci procesů.

Řešení Compas jsou navržena tak, aby byla flexibilní. Zákazníkům tak zaručují, aby mohli rychle reagovat na měnící se požadavky trhu. Instalujeme a udržujeme software pro řízení skladových operací, který poskytuje data v reálném čase. Sběr dat a vyhodnocování jsou potřebná pro efektivní rozhodování a optimalizaci procesů. Řešení umožňují dynamickou změnu skladovacího prostoru a rozvržení kapacit podle aktuálních potřeb.

Nezbytnou součástí projektů je provedení důkladného testování a zaškolení zaměstnanců, aby byli plně připraveni na práci s novými technologiemi, a to i v oblasti bezpečnosti. Zajišťujeme také dlouhodobou podporu a servis.

Některé naše čtenáře by mohlo zajímat, co znamená označení AMR/AGV. Můžete tyto zkratky vysvětlit?

AMR je zkratka pro autonomní mobilní roboty (autonomous mobile robots), což jsou roboty schopné samostatného pohybu v rámci daného prostoru. Zkratka AGV označuje automatizovaná vozidla s řízením (automated guided vehicles), která se pohybují po předem stanovených trasách pomocí navigačních systémů.

Společnost Compas robotika se zaměřuje na vývoj adaptivních balicích technologií s manipulačními roboty. O jaké technologie se přesně jedná?

Compas robotika se zabývá vývojem pokročilých technologií v oblasti balení a paletizace. Jak už jsem uvedl, patří mezi ně automatizovaná balicí centra, která využívají sofistikované robotické systémy pro rychlé a přesné balení výrobků. Roboty jsou schopné manipulovat s různými typy zboží, jež mají odlišné požadavky na způsob balení; tím se zvyšuje celková efektivita procesu. Další jsou paletizační systémy. Roboty v paletizačních systémech jsou navrženy tak, aby bezpečně a efektivně umisťovaly balené produkty na palety, včetně možnosti tvorby palet seskládaných z více druhů výrobků. Neodmyslitelnou součástí řešení Compas je zajištění bezpečnosti, která odpovídá normám a předpisům platným v daném odvětví. To zahrnuje nejen fyzickou bezpečnost zaměstnanců, ale i ochranu produktů a optimalizaci pracovních postupů. Co se týká technologie skládání krabic, zde mají hlavní úlohu manipulační roboty. Tyto roboty jsou schopny nepřetržitě pracovat v automatizovaných skladových a balicích centrech, což významně snižuje náklady na pracovní sílu a zvyšuje celkovou produktivitu. Jsou navrženy tak, aby manipulovaly se zbožím s maximální péčí, čímž minimalizují riziko poškození. Automatizovaná balicí a paletizační centra jsou optimálně propojena s dopravníky a skladovými systémy, což umožňuje plynulý a koordinovaný tok materiálů. Automatizace těchto procesů také umožňuje nasazení ve speciálních prostředích, protože roboty mohou vykonávat úkoly i v nebezpečných prostředích, kde by byla lidská práce riskantní. Kromě toho moderní balicí a paletizační centra umožňují snadnou integraci s dalšími automatizovanými systémy, jako jsou dopravníky a skladové systémy, což zajišťuje hladký a koordinovaný tok materiálů.

Co umožňují digitální systémy Compas na platformě COMES WMS pro efektivní skladování?

Digitální systémy Compas na platformě COMES WMS umožňují řídit materiálový management továrny v reálném čase, tj. ukládání materiálů, jejich přesuny k technologiím a pracovištím, průběžnou optimalizaci manipulací, včetně řízení flotily prostředků AGV/AMR nebo dalších zařízení automatizované intralogistiky. Řízení workflow logistických operací synchronizujeme s aktuálními potřebami výrobních operací, např. úkolujeme tým manipulantů s mobilními prostředky podle aktuálních potřeb výroby. Samozřejmostí je komunikace v reálném čase s dalšími informačními systémy, např. se systémy ERP, často jde o systém SAP.

 


Co byste na závěr doporučil těm, kteří zvažují kariéru v oblastech, které zmiňujeme v rozhovoru?

Pokud vás zajímá technika, robotika nebo digitalizace, firmy Compas mají silné zázemí, zkušené týmy a projekty, které dávají smysl. U nás je prostor růst od vývoje přes projekty až po realizace. A hlavně, děláme věci, které mění výrobu a mají budoucnost.


Společnosti Compas robotika, s.r.o. a Compas automatizace, spol. s r.o. realizují 2. etapu projektu Adaptivní technologie pro automatické balení produktů, reg. číslo CZ.01.01.01/01/22_002/0001118. Hlavním cílem tohoto projektu je vyvinout řešení technologie adaptivního balení výrobků, které zohledňuje individuální potřeby zákazníků a baleného zboží. Na tento projekt je poskytována finanční podpora od Evropské unie v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.