2020 jaros compas

Rok se s rokem sešel a v Compasu tradičně horolezec Radek Jaroš podepisuje kalendáře pro rok 2021. Slíbili jsme před časem našim zákazníkům i dalším příznivcům, které baví hory i Radek, že se opět Radka zeptáme, co podniká. Přinášíme slíbený rozhovor.

Radku, jak se máš v současné době a co podnikáš?

Mám se blbě, ale snáším to dobře 😊. Ale vážně. Přednášky, které jsem letos měl mít samozřejmě nejsou. Můj business jede tak na 30 %, ale vím, že jsou na tom jiní hůř, tak nefňukám. Mám zase alespoň víc volna. I když nyní ne. Stolní a nástěnné kalendáře, které dělám z fotek a příběhů které jsem zažil na cestách naštěstí jedou. Už mám téměř vyprodáno.

Jaké cesty jsi organizoval v roce 2020? Vím, že poslední Tvoje cesta byla s přítelkyni Olinkou do Chorvatska a trvala několik týdnů. Co jste podnikali?

Měl jsem štěstí, že jsem byl dost na cestách na začátku roku. V lednu jsem se vrátil z Afriky. Rwanda, Uganda, Kongo, Tanzanie. Vrcholem byl výstup na Kilimandžáro. Dokončil jsem tak po Koruně Himálaje i Korunu Světa a stanul na nejvyšších vrcholech všech kontinentů. Bez podpory umělého kyslíku ji má jenom legendární Messner a já. Potom jsem ještě stihnul Kanadu - heli-ski v prašanu Skalských hor a Honduras, kde jsme byli na nádherným ostrově Roathán. Vrátili jsme se, když „TO“ vypuklo. A na podzim jsme odjeli v obytňáku na posledních čtrnáct dnů října do Chorvatska. A nakonec z toho byl měsíc. Přišli jsme o možnost pracovat, a tak jsme si na ostrovech Jadranu udělali home office, a k tomu moře, paddleboardy, kola, lezení po skalách… 

V říjnu vyšla další tvoje kniha „Nahoru na horu“. Knihu jsi mi daroval, lákavě jsem ji nejprve prolistovala. V knize je mnoho fotografií, prozrazuješ, jak funguje tělo a mysl při výstupech bez kyslíkového přístroje.  Překvapilo mě, že v knize necháváš čtenářům poněkud příliš nahlédnout do svého soukromého života. Že bys dospěl, jak se říká: „do správného věku muže?“ 😊

Na tuto otázku, je odpověď v tvém dotazu. 😊

Kde si mohou tvoji příznivci koupit knihy, úžasné půllitry s logem, trička a další věci?

Je pravda, že mě zachraňuje můj e-shop na www.radekjaros.cz Na něm jsou knihy, které jsem napsal a sám i vydal, expediční trika vydávaná v omezených sériích k jednotlivým výpravám, kalendáře a další maličkosti. Ale třeba i exkluzivní půllitry s mým logem. Nemůžu prodávat na přednáškách, tak e-shop společně s kalendáři, které dělám pro klienty i s firemním potiskem jsou příjmem, který mně v současné době zachraňuje moje podnikání.

Jak hodnotíš rok 2020. Co ti dal a co Ti vzal?

Pořád si lámu hlavu, jak budeme na tento rok koukat za několik let. Jasná zpráva je, že lidstvo jako celek postupně ztrácí, jak to říct: “grády.“ A nebo jak se říká u chlapů, „že na to nemá koule!“ Před dvěma roky jsem měl to štěstí a možnost, navštívil jsem Velikonoční ostrov. Doporučuju. Případně, si pusťte alespoň film Rapa-Nui, který režíroval Kevin Reynolds a koprodukoval Kevin Costner. Děj je založen na legendách z Velikonočního ostrova. Seděl jsem tam na nejvyšší hoře a viděl celý ostrov. Neskutečný, když si člověk uvědomí, jak málo – asi 1 000 let tady stačilo k vybudování civilizace absolutně z ničeho a k jejímu totálnímu zániku. A když vidím, co se děje, nejenom u nás, kdo nám vládne a jak snadno se manipulují davy, není mně veselo…

Na co se těšíš?

Věřím, že svět se vrátí alespoň trochu do normálu. Bude zase normální cestovat a chovat se tak, jak je lidem přirozený. Pokud jde o business, tak že budu moct zase lidem a přiblížit svoje cesty na přednáškách. A to jak na těch pro veřejnost, tak i na firemních. Po více jak dvaceti letech, které jsem strávil na expedicích, v horách a když jsem výstupem na K2 v r. 2014 završil svoji cestu za Korunou Himálaje, tak jsem úspěšně dělal i firemní, motivační přednášky. Dvacet let neúspěchů, strádání, dřiny, týmové práce, úspěchů… Na horách je to podobný jako v businessu. Všichni chceme být úspěšní a stoupat vzhůru. Těším se, že to zase půjde a samozřejmě na další výzvy. A nemusí to být jenom vrcholy.

Co vzkazuješ našim zákazníkům i dalším čtenářům tohoto rozhovoru?

Nebojte se říkat svůj názor a stát si za ním, a nebýt jenom součástí stáda. A nejhorší smrt je z vyděšení…

 

Radku, děkuji velmi za rozhovor a přeji Tobě i čtenářům pevné zdraví, optimismus v této zvláštní době a šťastný vstup do nového roku 2021.

Horolezec, Radek Jaroš
Compas automatizace, spol. s r.o, Romana Prokopová